Skip to main content

Wizyta u Psychologa

2 koment.

psychoterapia indywidualnaCzasami zdarzają się w naszym życiu sytuacje, z którymi niekoniecznie umiemy sobie poradzić. Pewnie większość z nas ma za sobą trudne przeżycia, duży stres, zmartwienia i chwile, kiedy wydawało się, że już nic dobrego nas nie czeka. Ciągły pośpiech i wiele obowiązków też nie ułatwia nam radzenia sobie z trudnościami. W takich momentach warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa.

Dlaczego wizyta u Psychologa to coś złego?

Na temat psychologii narosło wiele błędnych przekonań. Mimo ogromnego postępu tej dziedziny nauki, wciąż wielu osobom wydaje się, że do psychologa chodzą same dziwne osoby, "wariaci". Taka wizyta kojarzy nam się z czymś krępującym i wstydliwym. Tak naprawdę tym myśleniem bardzo siebie krzywdzimy. Pomoc psychologiczna jest skierowana do ludzi z przeróżnymi problemami i trudnościami. Do specjalisty zgłaszają się zarówno osoby, które znajdują się w ciężkiej depresji, jak i te, którym zależy na własnym rozwoju i chcą się dowiedzieć o sobie czegoś więcej. Do gabinetu przychodzą ludzie zagubieni, którzy nie wiedzą, czego chcą od życia. Przychodzą osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, co bardzo utrudnia im codzienne życie. Przychodzą też ci, którzy mają problem z różnymi uzależnieniami - od alkoholu, używek, internetu. A zatem taka wizyta to żaden wstyd. Kiedy boli nas ząb, zgłaszamy się do dentysty, a kiedy mamy trudności z własną psychiką, korzystamy z pomocy psychologa.

Najwyższy czas na pomoc psychologiczną!

Kiedy powinieneś zdecydować się na konsultację? Na pewno wtedy, gdy czujesz się przygnębiony, smutny i masz wrażenie, że wszystko wokół stało się nijakie - być może to depresja. Kiedy nie do końca radzisz sobie z emocjami - wybuchasz złością, stajesz się agresywny i nad tym nie panujesz, co później powoduje wyrzuty sumienia i poczucie winy. Kiedy znalazłeś się w nowej sytuacji i nie do końca wiesz, jak sobie z tym radzić. Być może właśnie zostałeś rodzicem lub straciłeś pracę i nie odnajdujesz się w nowej rzeczywistości. Na pewno warto rozważyć wizytę, jeżeli przeszedłeś przez traumatyczne doświadczenia, przemoc, toksyczną relację.

pomoc psychologiczna

Jak wygląda wizyta u specjalisty?

Jak wygląda wizyta? Pierwszy kontakt z psychologiem budzi wiele lęków i obaw. Nie ma się czego bać - to też człowiek, który nie ma rentgena w oczach i nie odkryje po kilku minutach wszystkich Twoich sekretów. W gabinecie porozmawiacie o tym, z jakiego powodu przyszedłeś i jak wygląda Twoja aktualna sytuacja życiowa. Wspólnie zdecydujecie, czy powinieneś skorzystać z psychoterapii. Jeżeli tak, wyznaczycie cele terapii i główne problemy, nad którymi będziecie pracować. Psychoterapia indywidualna jest skuteczną metodą, w trakcie której samodzielnie odkrywasz mechanizmy, które Tobą kierują. Dlaczego samodzielnie? Bo to Twoim zadaniem będzie spojrzeć wgłąb siebie i odkryć, a także zmienić niektóre Twoje zachowania i przekonania. Psycholog jest tu tylko pomocnikiem, który zadaje pytania i czasem wyjaśnia pewne kwestie.

Dobry specjalista to podstawa

Jednak, aby nasza terapia miała jakikolwiek sens, musimy udać się do specjalisty, który wzbudzi nasze zaufanie. Jednym z nich jest Psycholog Katarzyna Stefaniak, która ma swój gabinet na warszawskiej dzielnicy Mokotów. Ma ona bogate doświadczenie w swoim fachu, pomogła już wielu klientom, a z każdym dniem wzbudza coraz większe zaufanie. Dobry psycholog powinien być empatyczny i umieć słuchać. Jeżeli taki nie będzie, wyjście na prostą może być trudniejsze.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Matylda · 3 miesięcy temu
    Ostatnie lata uświadamiają nas, że chodzenie do psychologa to żaden wstyd. Ten temat staje się coraz bardziej powszechny i ludzie publicznie mówią o tym, że dbają o swoje zdrowie psychiczne. Tak trzymać!
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Franciszka · 11 miesięcy temu
    Psycholog pomógł mi się podnieść po trudnych doświadczeniach na studiach... Nigdy nie byłam w takim kryzysie. Naprawdę warto korzystać z pomocy i o nią prosić - tak dla swojego dobra