Skip to main content

System EDI a System ERP

1 komentarz

System EDI (Elektroniczna Wymiana Danych) to wyjście, jakie zmniejsza koszty, usprawnia mechanizmy oraz eliminuje braki, będące pokłosiem działalności człowieka. A te ostatnie przeważnie tworzą dla spółek największe szkody.

Komputeryzacja - system EDI

Elektroniczna wymiana dokumentów 1

Każda instytucja, spełniając własne działania handlowe, tworzy szereg papierów. Uciążliwość ich przechowywania, nieodzowność ręcznej obsługi wdrażania oraz wykorzystywania danych i połączone z tym zagrożenie błędów skutkuje tym, iż warto wykorzystać komunikację z kontrahentami w drodze Elektronicznej Wymiany Danych (System EDI, Electronic Data Interchange). EDI to jedna z tychże technik z obszaru cyfryzacji oraz digitalizacji, bez których skuteczne działanie w transporcie oraz logistyce już wkrótce może nie być praktyczne. Wykorzystanie systemu EDI to rzeczywiste korzyści w zakresie wyposażenia, sprzedaży, logistyki oraz finansów. Redukcja kosztów, usunięcie błędów, przyspieszenie procedur handlowych, poprawienie przepływu płatności, zmniejszenie czasu realizacji zamówień oraz racjonalizacja zasobów. Do tego wykorzystywanie tego właśnie systemu, ma jeden duży plus, a mianowicie dzięki niemu następuje redukcja kosztów w firmie.

EDI - gdzie jest oszczędność?

Jedną z podstawowych oraz widocznych prawie natychmiast zalet pochodzących z zastosowania EDI jest obniżka wydatków eksploatacji administracyjnej wymiany danych i ekonomizacja czasu. Komunikacja handlowa to mechanizm długotrwałej wymiany informacji. Odpowiednia organizacja oraz administrowanie nimi pozwolą podnosić skuteczności pracy, zmniejszać wydatki operacyjne i usprawniać dostęp do rzetelnych danych ważnych w realizacji mechanizmów kierowniczych spółki. Zagwarantowanie bezpieczeństwa wymiany tychże informacji to obowiązek każdego działającego na rynku podmiotu. Z owej perspektywy EDI to rozwiązanie, jakie pozwoli tworzyć międzynarodową sieć handlową, w ramach jakiej ogranicza się dystans oraz wzmacniają więzi pomiędzy jej klientami – użytkownikami, kontrahentami, partnerami handlowymi.

System ERP oraz EDI w przedsiębiorstwie

Dostęp do informacji w systemie ERP

System ERP tymczasem ma na celu konsolidację wszystkich działów oraz funkcji w spółce. Konsolidacja polega na zastosowaniu wspólnej bazy danych w ramach jednego systemu, dzięki czemu spółka posługuje się jedynie jednym zbiorem informacji. "Zapewnienie dostępu do obecnych oraz prawdziwych informacji jest jednym z wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa. Jest to ważny element w przebiegu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Nierzadko zdarza się, iż dane firmowe są rozrzucone w paru bazach danych czy paru programach, co jest uciążliwe, natomiast jedna baza danych znacznie uprości wiele spraw. W związku z tym nie ma się co dziwić temu, że coraz więcej różnych przedsiębiorstw korzysta z tego rozwiązania." - Powiedział nam właściciel strony internetowej: https://odl.com.pl/system/edi należącej do firmy, która wprowadziła system EDI do swojego oprogramowania ERP.

 


1 - Elektroniczna wymiana dokumentów

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Karol · 1 lat temu
    Pojęcie systemu ERP jest mi znajome. Znajomy korzysta z takiego oprogramowania w firmie i bardzo sobie chwali 😉 System EDI to dla mnie z kolei zupełnie coś nowego 🤔 Bardzo fajny temat!