Skip to main content

Tężnie w Ciechocinku i ich dobroczynny wpływ na zdrowie

Ciechocinek od wielu, wielu lat znany jest Polakom jako miejscowość idealna do wypoczynku i powracania do formy. Liczne sanatoria jakie znajdziemy w tej popularnej miejscowości zdają się potwierdzać fakt, że jest to miejsce wyjątkowe, a jego wpływ na zdrowie człowieka jest ciężki do przecenienia. Dzieje się tak ze względu na wybudowane tam jeszcze w dziewiętnastym wieku tężnie solankowe, które zostały zaprojektowane przez wybitnego profesora kieleckiej akademii górniczej - Jakuba Grafa.

Tężnie Jakuba Grafa

Dzięki jego projektom wybudowano trzy ogromne tężnie, na których podstawę zużyto aż siedem tysięcy dębowych pali wbitych w ziemię. Konstrukcje mają kształt podkowy i ich łączna długość przekracza 1741 metrów. Są również dość imponujące ze względu na swoją wysokość, która przekracza 15 m. Nawet jeśli nie zamierzacie korzystać z nich dla poprawy zdrowia to i tak warto je przynajmniej obejrzeć z bliska, gdyż jest to widok naprawdę godny uwagi i nie da się obok niego przejść obojętnie. Dalatego też warto wybrać nocleg blisko tężni w Ciechocinku, aby móc korzystać ze zdrowotnych korzyści tego miejsca. Jak przykład można podać Villę Viva, która położona nieopodal Parku Zdrojowego.

Od produkcji soli po zdrowie

Same tężnie miały początkowo służyć wyłącznie produkcji soli, chociaż już od jakiegoś czasu zdawano się zauważać, że pracownicy przebywający w pobliżu podobnych konstrukcji znacznie rzadziej zapadają na choroby związane z układem oddechowym. Mikroklimat wokół tężni jest bowiem bogaty w substancje mające niesamowicie korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Działanie antyalergiczne

Przede wszystkim ma na to wpływ bardzo wysoka zawartość jodu w powietrzu jaką można zaobserwować w okolicy podobnych konstrukcji. Inhalacja takiej ilości jodu bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na ogólny stan tarczycy, ale także pomaga na przykład rozrzedzać wydzielina gromadzącą się drogach oddechowych i oczyszczać. Jego stężenie jest tam tak duże że nawet krótkie spacery wokół tężni w Ciechocinku potrafią wpłynąć na nasz organizm jak kilkudniowe wylegiwanie się nad Bałtykiem. W powietrzu wokół tężni znajduje się również całkiem sporo chlorku sodu i bromu, które zmniejszają obrzęki górnych dróg oddechowych i rozszerza oskrzela, Znajdziemy tam także pewne ilości żelaza i wapnia, który ma działanie antyalergiczne.

Noclegi w Ciechocinku

Wizytę w Ciechocinku i nocleg blisko tężni zaleca się zatem osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenia górnych dróg oddechowych oraz chorującym na wszelkie choroby związane z ich dysfunkcją, Doskonale czują się tam nie tylko astmatycy i alergicy, ale również i wszystkie te osoby, które chciałyby się w szybki sposób zrelaksować i odpocząć po trudach codzienności.

Mikroklimat tworozny przez tężnie solankowe

Z korzystnego wpływu mikroklimatu w okolicy tężni solankowych mogą korzystać wszyscy o zszarganych nerwach, bowiem jego działanie relaksujące jest powszechnie znane i możecie być pewni, że mało jest takich miejsc, które przynoszą człowiekowi podobny spokój. Spacery wokół tężni nie są jednak dla wszystkich. Na ich działanie nie powinny być bowiem wystawiane osoby z uczuleniem na jony występujące w solance oraz pacjenci, którzy aktualnie gorączkują.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Karol 20 dni temu System EDI a System ERP
Pojęcie systemu ERP jest mi znajome. Znajomy korzysta z takiego oprogramowania w firmie i bardzo ...
Marcel 24 dni temu Internetowy zakup zniczy
Zdecydowanie teraz Internet ułatwia nam wiele rzeczy! Właśnie między innymi rozkręcenie swojego biznesu :) Ten ...
Matylda 5 miesięcy temu Wizyta u Psychologa
Ostatnie lata uświadamiają nas, że chodzenie do psychologa to żaden wstyd. Ten temat staje się ...
Ostatnio przymierzam się do wyboru domu opieki dla bliskiej osoby z Alzheimera, muszę przyznać, że ...
Bardzo obawiałam się tego połączenia — że nie uda mi się dobrać odpowiedniej obrączki, że ...